Translate

poniedziałek, 29 października 2012

Ekspozycja a wartość przysłony

Za pomocą przysłony można nie tylko regulować ilość światła padającego na matrycę, ale również kontrolować, jaka część fotografowanej sceny przedstawiona będzie jako ostra.
  Ustawienie małej wartości (dużego otworu) przysłony sprawi, że tylko część sceny będzie ostra- inaczej mówiąc, zdjęcie będzie miało małą głębię ostrości. Z kolei duża wartość (mały otwór) przysłony daje dużą głębię ostrości. Możliwość kontrolowania głębi ostrości za pomocą przysłony to kolejny z fundamentalnych aspektów kreatywnych fotografii.

                                          f/2.8
                                          f/5.6
                                          f/8Powyższe fotografie ukazują wpływ przysłony na głębię ostrości (czyli obszar sceny przedstawiony jako ostry ). Ostrość ustawiono na pierwszą baterię. Przy przysłonie f/2.8 ostra jest w zasadzie tylko pierwsza bateria. Po zwiększeniu przysłony do f/5.6 w strefie ostrości znalazła się druga bateria, ale ostatnia bateria jest nadal rozmyta. Przy przysłonie f/8 ostra jest prawie całą scena (przepraszam za niską jakość tych zdjęć ale robiłam je abyście mogli zobaczyć jaka wychodzi głębia ostrości przy różnych ustawieniach przysłony).


Głębia ostrości

Wpływ na głębię ostrości ma nie tylko wartość przysłony. Eksperymentując z różnymi ustawieniami w celu kontrolowania głębi ostrości, musicie wziąć pod uwagę jeszcze dwa czynniki.
   Pierwszy z nich to ogniskowa obiektywu. Im dłuższa ogniskowa, tym mniejsza głębia ostrości. Na przykład na zdjęciu zrobionym obiektywie szerokokątnym 28 mm dużo większa część sceny będzie ostra niż w przypadku teleobiektywu 200 mm.
   Drugi czynnik to odległość ostrzenia, czyli odległość pomiędzy aparatem a obiektem, na który nastawiona jest ostrość. Im krótsza ta odległość, tym mniejsza głębia ostrości. ;D

1 komentarz: