Translate

niedziela, 28 października 2012

Blokada ostrości

Współczesne lustrzanki cyfrowe mają bardzo zaawansowane systemy autofokusa (AF), które znacznie ułatwiają życie fotografom. Czasem zdarza się jednak, że aparat nie jest w stanie ustawić ostrości na fotografowany obiekt (np. ze względu na brak kontrastu) albo że chcecie sfotografować obiekt znajdujący się poza centrum kadru, gdzie są domyślnie ustawione punkty AF. Choć bardziej profesjonalne aparaty pozwalają zmieniać położenie punktów AF tak, aby znalazły się w tym samym miejscu kadru co obiekt, zwykle szybsza i prostszą metodą jest zastosowanie BLOKADY OSTROŚCI -zwłaszcza, że centralny punkt AF może być bardziej czuły i działać lepiej od innych w słabym świetle. 

Aby skorzystać z tej techniki, ustawcie Swój obiekt w centrum kadru i zablokujcie na nim ostrość, wciskając do połowy spust migawki.  Następnie przekomponujcie zdjęcie, trzymając przycisk cały czas wciśnięty do połowy. Kiedy ustawicie kompozycję, która wam odpowiada, wciśnijcie spust migawki do końca.

Technika ta zapewnia zwykle dobre rezultaty, ale trzeba pamiętać o dwóch rzeczach.
Po pierwsze, upewnijcie się, że po przekomponowaniu zdjęcia obiekt jest tak samo oddalony od aparatu jak wcześniej -w przeciwnym razie ostrość będzie ustawiona niepoprawnie.
Po drugie, sprawdźcie, czy razem z ostrością Wasz aparat nie blokuje ekspozycji. Jeśli tak jest, Wasze zdjęcie może być niepoprawnie naświetlone. :)

2 komentarze:

  1. Ostatnio na wakacjach właśnie tak robiłam :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Spróbuje to zrobić. Zawsze podobały mi sie takie zdjęcia. ;d

    OdpowiedzUsuń