Translate

niedziela, 28 października 2012


 Przysłona - dla początkującychCo to jest w ogóle przysłona ?
Najprościej ujmując jest to mechanizm, który jest zamontowany w aparacie, a ściślej mówią w obiektywie. Są to blaszki, które na siebie nachodzą zmieniając nam otwór przez który wpada światło na matrycę.


Rys. 1 - przysłona

Tak jak wyżej wspomniałam - przysłona służy do regulowania ilości wpadającego światła na matrycę/film fotograficzny jeśli chodzi o aparaty analogowe. I jest to dość istotny element decydujący o naświetleniu zdjęcia obok czasu otwarcia migawki i ISO - czułości matrycy/filmy.

Symbolem przysłony jest f np. f5,6 lub oznaczane jako samą liczbą. Warto zauważyć, że im większa liczba f tym bardziej zamknięty jest otwór, co za tym idzie wpada na matrycę/film mniej światła. Im wartość przysłony mniejsza tym otwór jest większy, a na matrycę/film wpada więcej światła - wtedy mając niskie wartości f np. f1,8 mamy tzw. jasny obiektyw.

Rys. 2 - wielkości otworu

Na co jeszcze wpływa otwór przysłony ?
Kolejną rzeczą na którą wpływ ma otwór względny przysłony jest głębia ostrości, czyli obszar na fotografii gdzie wszystkie elementy są ostre. Ustawiając dużą liczbę f uzyskamy na zdjęciu dużą głębię ostrości - będzie zdjęcie ostre na całej płaszczyźnie. (Rys. 3) Ale wiąże się z tym pewna kwestia, że wówczas zatrzymamy większość światła wpadającego na matrycę, by zrekompensować te starty musimy wydłużyć czas otwarcia migawki lub podnieść ISO. Duża głębia ostrości przydatna jest przy fotografowaniu krajobrazów czy oddalonych obiektów.
Gdy chcemy fotografować portret, zdjęcia makro wtedy liczba f powinna być mała - większy otwór. Spowoduje to, że dany element zdjęcia będzie widoczny na zdjęciu bardziej, a tło zostanie rozmyte w ten sposób wyszczególniając nam dany element. (Rys. 4)

Rys. 3 - zdjęcie f22


Rys. 4 - f2

Rys. 5 - porównanie tego samego zdjęcie z inną liczbą f

Jak ustawia się przysłonę w aparatach ?
W aparatach/obiektywach starszego typu przysłonę ustawiało się specjalnym pierścieniem, który usytuowany był na obiektywie. Jeśli aparat był wyposażony w stały obiektyw tą wartość zmieniało się specjalną dźwignią/pokrętłem.
W nowszych aparatach analogowych czy też cyfrowych ustawianie wartości przysłony jest o wiele łatwiejsze. Tylko najpierw się trzeba upewnić czy nasz aparat cyfrowy ma takową w ogóle możliwość - tanie kompakty niestety często nie pozwalają na zmiany przysłony i mają tylko stałe wartości ustawione już w zależności od programu.
Gdy jest taka możliwość, to istnieją dwa programy gdzie możemy dowolnie ustawiać głębie ostrości. Jednym z nich jest tryb manualny (M) lub program z priorytetem przysłony (A lub Av) wówczas ustawiamy przysłonę, a mechanizm sam dobiera sobie czas otwarcia migawki.

Podsumowanie:
Krótko podsumowując - przysłona to istotny element dzięki któremu możemy decydować o głębi ostrości zdjęcia - im większy otwór (mniejsza liczba f) tym głębia będzie mniejsza, przydatne przy portretach, makro. Im mniejszy otwór - większa liczba f, tym głębie ostrości będzie większa, przydatne przy fotografowaniu krajobrazów, obiektów oddalonych.
Drugim istotnym elementem na który wpływ ma przysłona jest ilość dostarczanego światła przez obiektyw na matrycę/film. Straty światła rekompensujemy dłuższymi czasami otwarcia migawki lub podnosząc czułość matrycy/filmy - ISO.


A to jeszcze  stare zdj. robione jeszcze w lato ;D


3 komentarze: