Translate

czwartek, 8 listopada 2012

Sztuczne ognie

    Pewnie pomyślicie dlaczego tak wcześnie dodajemy notatkę o fajerwerkach. :D Dodajemy ją dlatego abyście mogli nauczyć się robić ładne zdjęcia na sylwester, jeżeli macie w domu zimne ognie możecie na nich poćwiczyć.
   Zacznijcie od znalezienia odpowiedniego miejsca. Przede wszystkim ważne jest, żeby nic wam nie przysłaniało nieba, ale watro też uwzględnić kierunek wiatru. Jeśli jest to możliwe, ustawcie się do wiatru bokiem albo tyłem. Fajerwerki mają bardzo dużo dymu, który może przysłonić wasze zdjęcia. Również tu przyda się statyw i mechanizm zdolnego zwalniania migawki. Ustawcie ostrość ręcznie na miejsce, w którym fajerwerki rozświetlą niebo, i dobierzcie ogniskową pozwalającą objąć większość tego formatu nieba. Użyjcie stosunkowo wyższej przysłony, np. f/8 lub f/16. która pomoże znaleźć sztuczne ognie w głębi ostrości, i czekajcie na rozpoczęcie ostrości.
   Zdjęcia róbcie w trybie B. Obserwujcie wystrzelające w górę fajerwerki, a następnie otwórzcie migawkę na chwilę przed wybuchem  i nie zamykajcie jej, dopóki ognie nie znikną. Fajerwerki są zazwyczaj wystrzeliwane partiami, dlatego kolejną serię, jest stosunkowo łatwo przewidzieć.
   Upewnijcie się, że wyłączyliście lampę błyskową i pamiętajcie, że chociaż będziecie robili zdjęcia w ciemności, ognie sztuczne są bardzo jasne, więc otwarcie migawki na zbyt długo w celu zarejestrowania  kilku wybuchów może doprowadzić do prześwietlenia zdjęcia. Jeśli chcecie, możecie spróbować przysłaniać obiektyw czarną kartką w momentach pomiędzy kolejnymi eksplozjami.  ☺

6 komentarzy:

 1. Bardzo ładne zdjęcia ;) Ty nie jesteś amatorką ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. świetny blog , zarąbiste zdjęcia , dzięki za rady i zapraszam do mnie http://life-dreams-emotions.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny blog...!!Sztuczne ognie s super..!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooo świetnie zdjecia:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najlepszy dodatek do zdjęć, który łatwo ukazuje magiczny efekt.

  OdpowiedzUsuń