Translate

piątek, 2 listopada 2012

Oświetlenie

Oświetlenie boczne

Gdy słońce oświetla fotografowaną scenę z boku,zwłaszcza rano lub po południu, kiedy cienie są długie i nie  przewidywalne mamy do czynienia z oświetleniem bocznym.Oświetlenie boczne posiada kilka zalet.Po pierwsze nadaje się do uwydatniania  kształtu fotografowanych zdjęć. Po drugie, charakterystyczne dla oświetlenia bocznego długie cienie  pomagają zaznaczyć wszelkie wgłębienia,rowki i wypukłości na powierzchni obiektów. A po trzecia, fotografie robione przy taki oświetleniu charakteryzują się zwykle silnymi kontrastami. 
Światło i cień

Na scenach oświetlonych z boku występują bardzo wyraźne cienie.Powyższe rysunki pokazują, co się dzieje, kiedy oświetlenie przednie przechodzi w tylne. Z punktu widzenia aparatu cienie są najmniejsze przy oświetleniu przednim,natomiast przy oświetleniu tylnym cienie zajmują większość sceny, kontrastując lokalnie z nielicznymi oświetlonymi obszarami. Największy kontrast występuje,  kiedy słońce ustawione jest pod kątem prostym do aparatu.

Wysoki kontrast

Wiele oświetlonych z boku scen cechuje się wysokimi kontrastami. Światło pada pod kątem prostym, w tą samą stronę skierowane są też cienie. Jak widać na rysunkach, do powstania wysokiego kontrastu  wystarczy, aby powierzchnia byłą nieznacznie odchylona od słońca albo przysłonięta przez wąską przesłonę.
   

Oświetlenie przednie

Oświetlenie przednie występuje, kiedy słońce znajduje się za fotografem  i pada na obiekt od frontu. Zdjęcie zrobione od przodu jest całkowicie pozbawione cieni. Z tego powodu oświetlenie  przednie często sprawia, że obiekty na zdjęciu wyglądają płasko  i dwuwymiarowo- światło praktyczne nie ma właściwości modelujących. Ten rodzaj oświetlenia dobrze nadaje się  natomiast do przedstawienia nasyconych barw i obiektów o interesujących konturach,które odcinają się od czystego tła. Oświetlenie tylne

Na zdjęciach robionych bezpośrednio pod słońce mamy do czynienia z oświetleniem tylnym. Zdjęcia tego rodzaju cechują się zwykle  wysokim kontrastem, czego najdobitniejszym przykładem jest sylwetka, jest to jednak przykład skrajny. Jeśli słońce znajduje się poza kadrem, a do tego nie jest specjalnie jasne, np. pod koniec dnia albo wcześnie rano, szczegóły obiektu mogą być widoczne  na zdjęciu. Takie podejście pozwala stworzyć bardziej interesujące  i subtelne fotografie.
  


Przepraszamy za jakość zdjęć ale robiłam je z moich książeczek abyście mogli zobaczyć różne oświetlenia. ;D

1 komentarz: