Translate

czwartek, 25 lipca 2013

Makrografia

Heii. :)
Dzisiaj krótko o makrografii. Jak wiecie bardzo dużo osób uwielbia fotografie ukazujące wspaniałe okazy dzikich zwierząt i zdjęcia rozległych krajobrazów. Lecz czasami nawet mały szczegół bywa intrygujący. Niekiedy może być to naprawdę mikroskopijny detal. Fotografia zbliżeniowa i makrografia stwarza zupełnie nowe możliwości artystycznego wyrazu - nawet najmniejsze mikroorganizmy przedstawisz w olbrzymiej skali, jeśli tylko użyjesz odpowiedniego sprzętu . Poniżej znajdziecie kilka wskazówek które pozwolą Wam maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie stwarza makrografia przyrodnicza.

 • UŻYWAJ OBIEKTYWÓW DO MAKROGRAFII
 • UNIKAJ PORUSZEŃ
 • SZUKAJ CZYSTEGO TŁA
 • KONTROLUJ ŚWIATŁO
 • EKSPERYMENTUJ Z GŁĘBIĄ OSTROŚCI

Akcesoria do makrografii

To są te najważniejsze punkty, ale nie możemy zapomnieć o akcesoriach do makrografii. Niedrogim sposobem pozwalającym uzyskać znacznie powiększenia jest zakup pierścieni pośrednich. Pierścienie pośrednie to po prostu zestaw różnej długości pustych  w środku tulejek wyposażonych w bagnet, które umieszcza się pomiędzy aparatem i obiektywem. Umożliwiają nam zmniejszenie minimalnej odległości ogniskowania obiektywu i pozwalają tym samym wykonywanie zdjęć ze znacznie mniejszej odległości. Im bliżej fotografowanego obiektu możesz umieścić poprzednią soczewkę obiektywu, tym większy będzie na zdjęciu. Ponieważ pierścienie pośrednie pozbawione są jakichkolwiek elementów optycznych, nie powodują spadku jakości rejestrowanego obrazu. Pierścienie w połączeniu z obiektywami do makrografii pozwolą Wam podejść naprawdę blisko do obiektu zainteresowania. Niestety obiektywy do makrografii wahają się od 1999-4999 zł. i jeszcze więcej.  Ja zakupiłam taki pierścień pośredni i jestem z niego bardzo zadowolona a nie mam obiektywu do makrografii. ;)

Soczewki powiększające

Zamiast specjalnych obiektywów do makrografii można wykorzystać także soczewki powiększające. Te elementy optyczne mają postać okrągłych filtrów nakręcanych na obiektyw, stosuje się je z każdym rodzajem optyki. Pozwalają rejestrować powiększony obraz. Główną zaletą soczewek makro jest stosunkowo niska cena i możliwość wykonywania makrografii przy użyciu standardowych szkieł.
To by było na tyle teraz jeszcze tylko parę zdjęć. :)

TE ZDJĘCIE BYŁY ROBIONE Z PIERŚCIENIEM POŚREDNIM :)
TYCH KOLORYSTYKA BYŁA PRZEROBIONA W PHOTOSHOPIE :)TO JEST AKURAT ZWYKŁA MUCHA NA MOIM OKNIE :)


TE ZDJĘCIA ZROBIŁAM Z FILTREM  ND8 :)Obiektyw aparatu fotograficznego, jak oko mitycznego cyklopa, jest wszechwidzące: ukazuje nam cały, bogaty świat, staje się naszym własnym okiem, wzbogaca umysł, bawi, uczy i zadziwia.~ Henryk Latoś13 komentarzy:

 1. Jakie piękne zdjęcia.!
  http://klaudussia-hehe.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia !!
  :D
  Rock 'N' Roll Baby!!!
  zapraszam ---> http://victoriacam.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. cudowne zdjęcia owadów :) ja właśnie rozważam opcję kupna soczewek powiększających :) nie macie czasem zdjęć zrobionych z użyciem soczewek?

  OdpowiedzUsuń
 4. Znakomite zdjęcia! Są na wysokim poziomie, a kadry i kolorystyka świetna! Cały blog mi sie bardzo podoba! Gratuluję i z pewnościa będę zaglądać częściej! Pozdrawiam bankowski.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wszystkie to zdjęcia makro

  OdpowiedzUsuń
 6. niesamowite ujęcia, coraz bardziej przekonuję się to pierścieni.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niesamowite i piękne!
  Sama jestem MEGA amatorem ale podpinam tego bloga by się uczyć :
  Zapraszam: www.teczowka-oka.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. swietne makro !!!
  http://krzyskowfotografia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesujący blog, zawierający ładne zdjęcia oraz kilka przydatnych informacji dla początkującego fotografa. Miło, by było gdyby autorki wprowadziły do swojego bloga zakładkę "portfolio", ułatwiło by to eksponowanie zdjęć. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Gdzie ty mieszkasz że takie świetne zdjęcia zrobiłaś!!!!!?? :D :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapraszam do wzięcia udziału w wyzwaniu fotograficznym http://younglionessproject.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdjęcia na dobrym poziomie, świetna kolorystyka.

  OdpowiedzUsuń