Translate

poniedziałek, 10 grudnia 2012

Programy

Na prośbę wcześniejszej anonimowej osoby opiszemy program z którego korzystamy. Mamy zakupiony program Corel PaintShop Pro x5.
Program dostarcza szereg przydatnych narzędzi umożliwiających zaawansowaną edycję grafiki rastorowej - wśród których wymienić należy mechanizm warstw, obiektów, konwersji kolorów, rozbudowanych operacji na palecie kolorów, a także tzw. Express Lab, znacznie usprawniający prosty retusz dużej ilości fotografii. PaintShop Photo Pro oferuje pełną obsługę formatów RAW, w tym także najnowszych Camera RAW, a także funkcje umożliwiające pracę z materiałami wideo HD, tworzenie zintegrowanych projektów - np. książek fotograficznych, pokazów slajdów fotografii HD, kart itp. oraz łatwego przetwarzania wsadowego i Smart Carver, służącą do prostego usuwania wybranych obiektów z fotografii bez pogorszenia jej jakości. 
Teraz wkleję kilka filmików z jakimi można stworzyć różne dzieła w tym programie.
Ostrzegamy.!
Jeśli chcieli byście posiadać taki program ostrzegamy iż każde darmowe pobranie to fałsz.! Uważajcie bo nie wiadomo kiedy ściągniecie wirusa na wasz komputer. ;D

Jeżeli wejdziecie w te filmy i popatrzycie na tytuł nie zawsze jest napisane Corel PaintShop pro x5 czasem jest x4 lub x3 różnie, ale to nie ma znaczenia bo to wszystko zadziała w x5.


Adobe Lightroom

Specjalnie wyjaśniamy dla animowego gościa program adobe lightroom. Wytłumaczymy jakie są cztery kroki na drodze do zdjęcia .


Cztery kroki na drodze do zdjęcia 
Zanim fotografie z aparatu trafią na naszą stronę WWW lub papier, przechodzą zazwyczaj przez cztery etapy: import, sortowanie, edycję oraz eksport. Lightroom pozwala na wykonanie wszystkich tych czynności oraz – jeśli jest to potrzebne – wsparcie się Photoshopem, gdy konieczna okaże się bardziej zaawansowana edycja pojedynczych zdjęć. Dla programu nie ma przy tym znaczenia, czy pliki znajdują się fizycznie na dysku twardym komputera, bądź też na dysku przenośnym czy płycie CD. Ich przeglądanie i organizacja możliwe są zawsze, natomiast edycja i eksport wówczas, gdy nośnik z plikami źródłowymi jest podłączony do komputera. Miniatury naszych zdjęć przechowywane są w katalogu Moje dokumenty/Moje obrazy/Lightroom/ i warto zadbać, aby na tym samym dysku twardym znalazło się kilkaset megabajtów wolnego miejsca na przyszłe zdjęcia. 
W zależności od tego, czy chcemy aby zdjęcia fizycznie znalazły się na twardym dysku, czy też wolimy je przechowywać np. na płytach DVD, możemy wybrać jedną z kilku dostępnych opcji importu. Możemy też wykonać konwersję fotografii do formatu DNG.

Po zaimportowaniu nadchodzi czas na zadbanie o porządek w naszej kolekcji. Przeglądanie zdjęć, sortowanie, ocenianie, nadawanie im słów kluczowych ułatwiających późniejszą orientację, czy wreszcie wybieranie najlepszych ujęć – to wszystko dla wielu z nas stanowi przyjemność samą w sobie. Adobe Lightroom umożliwia to, a nawet dużo więcej – dobrze wykorzystany na dobre zapobiegnie bałaganowi w naszych zbiorach.
Edycji dokonujemy już tylko na niektórych zdjęciach. Narzędzia do szybkiej korekty ekspozycji, balansu bieli, niedoświetleń, przepaleń czy kontrastu pozwalają jeszcze podczas sortowania sprawdzać, czy jakieś zdjęcie mogłoby być lepsze, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Kiedy już jednak wytypujemy najbardziej obiecujące kadry, możemy przejść do ich precyzyjnej obróbki. Technika edycji pojedynczych fotografii jest w pewnym sensie zbliżona do tego, czym dysponowaliśmy w Photoshopie, jednak tutaj różne przydatne dla fotografów narzędzia zebrano w jednym miejscu, zamiast rozrzucać je po zakamarkach menu i palet z opcjami. Co najważniejsze, od czasów wersji beta znacznie poprawiono szybkość ich działania. Pracując nie musimy się martwić o zapisywanie stanu naszej pracy, ani o możliwość popełnienia błędu, gdyż wszystkie nasze czynności są rejestrowane i możemy je w każdej chwili cofnąć. Tak samo nagłe przerwanie pracy i wyłączenie programu nie spowoduje skasowania ustawień żadnego z obrabianych zdjęć. 
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy umieścili na drukowanym zdjęciu nasz podpis. Lightroom umożliwia zapamiętanie jego parametrów, aby na różnych zdjęciach wyglądał tak samo.

Kiedy już wszystkie interesujące nas zdjęcia zostaną przetworzone, pozostaje tylko je wyeksportować. Adobe Lightroom w wersji podstawowej pozwala nam przeprowadzić tę czynność na cztery sposoby: zapisać wybrane fotografie w formatach JPEG, TIFF, PSD lub DNG, wydrukować je w na pojedynczych arkuszach lub w postaci tzw. stykówki, przygotować pokaz slajdów w formacie PDF oraz wygenerować z nich galerię na stronę WWW.

A tutaj macie jeszcze jeden filmik ale na temat Adobe Lightroom. :D

Jeżeli chcecie się czegoś więcej dowiedzieć o jakimkolwiek programie to piszcie. ;D 

17 komentarzy:

 1. Fajna notka , macie jeszcze jakies inne progtamy ? :) Dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Programów mamy o wiele więcej ale jest ich za dużo aby je wszystkie opisać :D

   Usuń
 2. Fajna i ciekawa notka, zdjęcia są śliczne :D Podobają mi się ;P Super ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam robić zdj ;D Przydatna notka ;))

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe co bedzie w nowej notce ( nn ) może coś o sprzęcie lub o makrografii ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny program.
  Będę musiała go sobie sprawić :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo pomocny post. Bedę miała go na uwadze. ;p

  OdpowiedzUsuń
 7. fajne notki ;d
  przydatne przede wszystkkim . i śliczne zdjęcia !!

  OdpowiedzUsuń
 8. Naprawdę pomocny post, filmiki też przydatne ! Będę czesciej wpadać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeden z najlepszych postów :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Super są te programy i na pewno bardzo przydatne :)
  Widzę że dużo można w nich zrobić. Super post :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Czyli ten program nie jest darmowy? Mogłybyście opisać jeden, dobry program, który można bezpośrednio ściągnąć z internetu? :)

  OdpowiedzUsuń
 12. filmy super post super zobaczysz mnie tu jeszcze wiele razy...

  OdpowiedzUsuń
 13. Wlasnie,jak sciagalam rozne programy,juz niejednokrotnie mialam wirusa ;//
  Moze kupilabym ten program,ale az tak nie interesuje sie fotografia <3

  maliinowy-swiiat.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Macie strasznie fajnego bloga,widać że się tym interesujecie itp mam nadzieję że nadal będą takie ciekawe posty ;)

  OdpowiedzUsuń